دبیر کانون سراسری انبوه سازی کشور مطرح کرد افزایش قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم عمومی چاپدبیرخانه کانون انبوه سازان - 1399/02/09


دبیر کانون انبوه سازی کشور در خصوص نقش کرونا در کاهش معاملات مسکن گفت: متاسفانه در اولین ماه سال جاری به دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ شاهد کاهش چشمگیر معاملات مسکن بودیم.

 

 

 فرشید پورحاجت با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: متاسفانه سال گذشته را در شرایط بسیار بدی به پایان رساندیم و از آن بدتر نیز فروردین امسال شرایط بسیار سخت تر شده است.

وی در ادامه افزود: در حوزه تولید مسکن نیز دو ماه است که کارگاه های ساختمانی و ساخت و ساز تعطیل شده‌اند که این مورد نیز می‌تواند تبعات منفی گسترده را بر بازار مسکن داشته باشد.
پورحاجت تصریح کرد: حوزه تولید مسکن در کشور به حالت کما رفته است که این خود می‌تواند در بلند مدت آثار منفی بسیاری را در این بازار برجای بگذارد. بگونه‌ای که افزایش قیمت مسکن را می توان یکی از آثار منفی کاهش تولید عنوان کرد.
دبیر کانون سراسری انبوه سازی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال جاری گفت: بدیهی است که شاخص های اصلی اقتصاد کشور مانند بورس، طلا و ارز دستخوش تغییرات بسیاری شده است از اینرو ایجاد تغییرات به نسبت گسترده در بازار مسکن نیز چندان دور از ذهن نخواهد بود.
وی ادامه داد: باید در نظر داشت که طی دو ماه گذشته در تمام بازارهای اقتصادی کشور شاهد افزایش قیمت محسوس بودیم البته تمام این بازارهای موازی مسکن تاثیر خود را بر قیمت در این بازار پر تنش خواهند داشت. بنابراین افزایش قیمت مسکن امری مسلم به نظر می‌رسد.
پورحاجت بیان کرد: با توجه به شرایط مذکور آن چیزی که به نظر می‌رسد افزایش قیمت در این بازار طی ماههای آتی خارج از تصور نخواهد بود هرچند پیش‌بینی می‌شود افزایش قیمت به مانند سال گذشته بسیار بالا نباشد‌.
وی گفت: از طرف دیگر باید یادآور شد که متاسفانه میزان عرضه مسکن طی ماه‌های گذشته به طرز معناداری کاهش یافته است که این مورد نیز می‌تواند نقش بسزایی در بالا رفتن قیمت مسکن بر جای بگذارد، چرا که بر اساس آمار موجود امروزه ۶/۱ تولید مسکن کاهش یافته است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان ادامه داد: تعطیلی کارگاه های ساختمانی و همچنین کاهش میزان تولید در زمره فاکتور های اصلی تعیین قیمت مسکن هستند.
وی در ادامه افزود: به هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا می تواند تبعات منفی گسترده ای را در بازار مسکن به دنبال داشته باشد چرا که به هنگام افزایش عرضه تعادل در بازار مسکن به هم می‌خورد و همچنین به هنگام افزایش تقاضا نیز شاهد بالا رفتن قیمت در این بازار خواهیم بود.
پورحاجت در پایان خاطرنشان کرد: اقتصاد مسکن در از اقتصاد کلان کشور تبعیت می کند. بنابراین افزایش قیمت در بازار مسکن متناسب با افزایش نرخ تورم عمومی در کشور خواهد بود.

نظر/پیشنهاد مطلب به دیگران/امتیاز

    ????? ??? ????? ???? ???? ?????? ?????? ?? ????