جمشید برزگر: عدم توجه به مسکن اقتصاد کشور را با بحران مواجه کرده است. چاپروابط عمومی - 1395/7/13


 سخنرانی رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران در همایش سالانه انبوه سازان به گزارش روابط عمومی کانون سراسری انبوه سازان ایران، جمشید برزگر، رئیس این کانون در ابتدای همایش سالانه انبوه سازان ایران ضمن تسلیت بمناسبت ایام عزاداری سالار شهیدان و خیر مقدم به میهمانان و حاضران در همایش به طرح مشکلات اساسی و زیربنایی حوزه ی مسکن و ساختمان پرداخت و ضمن گرامیداشت روز جهانی اسکان بشر تاکید نمود که اصل سی و ‏یک قانون اساسی جمهوری اسلامی ‏ایران دسترسی به مسکن مناسب را حق هر خانواده ایرانی عنوان داشته است.

 وی با بیان اینکه بر اساس طرح جامع مسکن سالانه به 5/1 میلیون واحد مسکونی نیاز داریم، اظهار داشت: این در حالی است که سالانه یک‌میلیون نفر هم در آستانه تشکیل خانواده هستند. علاوه بر این 32 درصد از مردم کشور اجاره‌نشین هستند که این موارد ضرورت تولید مسکن را نمایان می‌سازد.

وی افزود: قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کرده بود که سالانه 10 درصد بافت‌های فرسوده احیا و نوسازی شود اما در حال حاضر شاهدیم که این چشم‌انداز 10 درصد هم تحقق پیدا نکرده است. در چنین شرایطی باید دولت نسبت به ورود بخش خصوصی به بافت‌های فرسوده اقدام کند.

مسکن در برنامه ششم دیده نشده است

برزگر خاطرنشان کرد: متأسفانه در قانون برنامه ششم حتی یک کلمه از صنعت ساختمان و مسکن دیده نشده و به همین دلیل ما درخواستمان را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده‌ایم که امیدواریم صنعت ساختمان به‌عنوان صنعت اشتغالزای کشور در این برنامه گنجانده شود.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان بابیان اینکه امیدواریم عواملی که باعث افزایش هزینه ساخت مسکن شده‌اند، اصلاح شوند،‌ اظهار داشت: متأسفانه به قانون ساماندهی و عرضه مسکن در حوزه پرداخت تسهیلات وقعی نهاده نمی‌شود. امیدواریم سود تسهیلات متناسب با نرخ تورم تعیین شود تا صنعت ساختمان رونق بگیرد.

وی در ادامه با طرح این سؤال که در کجای دنیا مهندس ناظر را به سازنده تحمیل می‌کنند؟ اظهار داشت:‌ طی چند سال گذشته عده‌ای حیثیت جامعه مهندسی را با امضا فروشی لکه‌دار کردند که امیدواریم نظام‌مهندسی به اجرایی کردن قانون اهتمام بورزد.

بانک‌ها همه را به صلابه کشیده‌ اند

برزگر در ادامه با انتقاد از افزایش هزینه خدمات به سازنده‌ها اضافه کرد:‌ بانک‌ها همه را به صلابه کشیده‌اند. این در حالی است که آقای دکتر بت‌شکن به‌عنوان مدیرعامل بانک مسکن عنوان کرد که ما قادریم با بهره کمتر تسهیلات پرداخت کنیم اما باید دولت مساعدت کند. قطعاً توسعه‌ای شدن بانک مسکن و حمایت‌های دولت می‌تواند این بانک را به موتور محرکه صنعت ساختمان تبدیل کند.

دو بار بیمه کارگران را پرداخت می‌کنیم

وی همچنین با انتقاد از رویه حاکم بر بیمه کارگران ساختمانی، خاطرنشان کرد: درحالی‌که ما ابتدا هزینه بیمه کارگران ساختمانی را پرداخت می‌کنیم اما سازمان تأمین اجتماعی حتی یک نفر را بیمه نمی‌کند. بنابراین در ادامه مجبوریم برای بار دوم بر اساس لیستی که تهیه می‌کنیم، بیمه کارگران را پرداخت کنیم. در غیر این صورت بر اساس ماده 148 قانون کار، باید جرائم سنگینی پرداخت کنیم.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور گفت: درخواست ما این است که مانند کشور‌های درحال‌توسعه با مسکن برخورد شود. همان‌گونه دولت در مقطعی برای مسکن مهر هزینه‌های بالایی متحمل می‌شود، در حال حاضر هم می‌توان به بخش مسکن کمک کرد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران عنوان داشت:        

جا دارد از تلاش های صورت گرفته توسط وزارت محترم راه و شهرسازی و بانک مسکن بعنوان بانک تخصصی و توسعه ای این حوزه در خصوص پرداخت انواع تسهیلات  ساخت و خرید مسکن تقدیر و تشکر نمایم.بویژه پس از تلاشهای ارزنده ی دولت برای موفقیت برجام که شاهد تحرکات مثبتی نظیر صندوق مسکن یکم توسط بانک مسکن و موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار هستیم.

اما همانگونه که کلیه عزیزان و دست اندرکاران واقفند این اقدامات اقشار کم درآمد و میانه ی جامعه را صاحب خانه نمی کند.درخواست کانون سراسری انبوه سازان به نمایندگی از   طرف مجموعه ی سازندگان مسکن و ساختمان از نظام بانکی کشور این است که تسهیلات معقول با نرخ سود متناسب با نرخ جاری تورم و با   دوره ی بازپرداخت طولانی جهت ساخت مسکن به انبوه سازان اختصاص یافته و قابلیت انتقال اقساطی به خریداران را داشته باشد.

دولت به صادرکنندگان خدمات مهندسی کمک کند

برزگر در پایان به صدور خدمات فنی - مهندسی اشاره کرد و عنوان کرد:‌ برای تحقق اقتصاد مقاومتی یکی از بهترین اقدامات صدور خدمات فنی - مهندسی است و علیرغم اینکه صنعتگران و انبوه‌سازان مشکلات زیادی در این راه دارند، توانسته‌اند در بسیاری از کشور‌های همسایه فعالیت کنند. امیدواریم دولت هم در این مسیر همکاری لازم را داشته باشد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان ایران در پایان سخنان خویش نکاتی را هم خطاب به انبوه سازان سراسر کشور ابراز داشت که متن آن به شرح زیر است:

بخش پایانی عرائضم را به سخنی کوتاه با همکاران عزیزم و انبوه سازان بزرگوار در جای جای ایرانشهر سرافراز اختصاص می دهم:

دوستان و همکاران بزرگوارم همانگونه که می دانید ما بعنوان توسعه گران مسکن و ساختمان بار سنگین مسئولیتی را به دوش می کشیم که آرمان خانه دار شدن همه ایرانیان و حق داشتن مسکن امن و سرپناه مطمئن برای آحاد جامعه را در اذهان عمومی به تصویر می کشد.

مسیر انبوه سازی و توسعه گری همواره باید با رعایت دقیق اخلاق حرفه ای و تعهد به مسئولیتهای اجتماعی و مهمتر از همه مشتری مداری و تمکین به قوانین و مقررات جاری کشور همراه باشد.

لزوم توجه به زیباسازی، مقاوم سازی و استحکام بخشی ، استفاده از مصالح باکیفیت و استاندارد و نهایت دقت در کیفیت و قیمت مناسب واحدهای احداثی از جمله ضروریات غیر قابل انکار در حرفه ی تولید و صنف انبوه سازی مسکن به شمار می آیند.

توسعه گران مسکن و ساختمان رسالت تامین خانه بهتر را برای شکل گیری ایرانشهر آباد بر عهده دارند و مهمترین متولیان ساخت و عرضه مسکن امن و مطمئن در جامعه محسوب می گردند لذا باید قدردان و شاکر چنین موهبتی از سوی پروردگار باشیم و با مسئولیت پذیری کامل خود در قبال توقعات و انتظارات آحاد جامعه به رسالت ذاتی خود جامه ی عمل بپوشانیم.

 

نظر/پیشنهاد مطلب به دیگران/امتیاز

    ????? ??? ????? ???? ???? ?????? ?????? ?? ????